آرش اقدم
تماس با من
پروفایل من
      استروبوسکوپی بیمارستان ابن سینا (گفتاردرمانی و استروبوسکوپی صادقیه)
انواع لکنت نویسنده: آرش اقدم - ۱۳٩٥/٦/٢٧

 

انواع لکنت را می‌توان به طبقات زیر تقسیم کرد:

 

لکنت رشدی: سن معمول شروع آن ۲ تا ۵ سالگی و در برخی موارد شروع در سالهای مدرسه می‌باشد. علت آن بطور قطعی هنوز مشخص نشده است ولی شاید نوروفیزیولوژیک باشد (ناهنجاریهایی در نیمکره چپ مغز) که تحت تأثیر محیط و همچنین عوامل مربوط به طبیعت و سرشت فرد ممکن است بدتر شود. از ویژگیهای گفتاری آن تکرار کل کلمه، تکرار بخشی از کلمه، کشیده گویی و گیر می‌باشد که معمولاً ۳% هجاهای لکنت شده می‌باشد و رفتارهای ثانویه دیده می‌شود.

 

لکنت نورولوژیک: سن معمول شروع آن معمولاً بعد از دوران کودکی، متعاقب یک واقعه نورولوژیکی مانند: سکته، ضربه به سر، تومور، بیماریهای پردازشی، مسمومیت دارویی، دمانس دیالیزی، اختلال صرعی، یا تحریک تالامیک، بوجود می‌آید. ویژگیهای گفتاری آن عبارتست از عدم تفاوت در شدت لکنت در کلمات محتوایی و کلمات عملکردی، عدم محدودیت لکنت به هجای آغازین، فقدان رفتارهای ثانویه و تطابق کم در روخوانی پیوسته متن.

 

لکنت سایکوژنیک: سن معمول شروع آن بعد از دوران کودکی متعاقب حوادث تروماتیک روانی مانند استرس طولانی، تعارض فیزیولوژیکی، ضربه‌های روانی، تعارضات عاطفی یا برانگیختگی عاطفی که بنظر می‌رسد با تولید گفتار تداخل می‌کنند است. از ویژگیهای گفتاری آن این است که لکنت در هنگامی که فرد تحت شرایط هدایت گرانه صحبت می‌کند، ادامه داشته یا افزایش می‌یابد. ممکن است فرد رفتارهای تقلایی نامعمول داشته باشد.

 

  نظرات ()
مطالب اخیر معرفی علت ها و عوامل موثر بر سرطان حنجره ضایعات پیش سرطانی حنجره سرطان حنجره بهداشت صوتی برای معلمین و مدرسین موارد کاربرد استروبوسکوپی استروبوسکوپی حنجره و یافته‌های آن هفت راه حل برای کمک به کودکی که لکنت می‌کند شش توصیه برای صحبت کردن با کسی که لکنت می‌کند از تجربیات درمانگران لکنت
دوستان من ترانه زندگی گفتاردرمانی بیمارستان ابن سینا - طبقه پنجم درمانگاه ابن سینا آقای دکتر سعید متشکری - روانشناس شخصیت انتشارات محسنی لینک ثابت کتاب اصول و فنون مشاوره در درمان لکنت در نمایشگاه بین المللی کتاب مقاله وقتی زبان می‌گیرد را در نحریریه ایران سلامت جستجو کنید کتاب اصول و فنون مشاوره در درمان لکنت را در شبکه جامع کتاب گیسوم جستجو کنید کتاب اصول و فنون مشاوره در درمان لکنت در سایت دانشگاه شهید بهشتی اعضای انجمن گفتاردرمانی در سامانه انجمنهای علمی کشور انجمن علمی گفتاردرمانی ایران پرتال زیگور طراح قالب