آرش اقدم
تماس با من
پروفایل من
      استروبوسکوپی بیمارستان ابن سینا (کلینیک استروبوسکوپی و گفتاردرمانی بیمارستان ابن سینا - صادقیه)
استروبوسکوپی چیست؟ نویسنده: آرش اقدم - ۱۳٩۳/٩/٢

 

استروبوسکوپی یکی از روشهای عکسبرداری حنجره است که ضمن عکسبرداری دقیق می توان فیلم حرکت تارهای صوتی و حنجره را تهیه کرد که در آن از یک منبع نور مناسب و غیررادیواکتیو استفاده میشود.

  نظرات ()
شکاف لب و کام چیست؟ نویسنده: آرش اقدم - ۱۳٩۳/۸/٢۸

مقدمه: یکی از شایع ترین دلایلی که فرایند رشد و اکتساب مهارتهای گفتاری و زبانی را مختل می‌کند، اختلالات و بیماریهای آناتومیکی(ساختاری) است که اندامهای گویایی را مبتلا می‌کند. نمونه شایع اختلالات آناتومیکی مؤثر بر گفتار، شکاف لب و یا کام است.

تعاریف:

کام: همان سقف دهان است که شامل دو بخش جلوئی و عقبی می‌باشد. بخش جلوئی استخوانی است و به آن سخت کام می‌گویند. بخش عقبی بیشتر عضلانی است و به آن نرم کام می‌گویند(زبان کوچک). وظیفه این بخش بستن و جدا کردن دهان و بینی در هنگام بلعیدن غذا و حرف زدن می‌باشد.

شکاف لب(لب شکری): ناهنجاری مادرزادی لب بالایی است که از یک تورفتگی کوچک تا جدائی کامل لب متغیر است. در این حالت ممکن است قوس دندانی و کام نیز دچار شکاف باشند یا نباشند.

شکاف کام: شیاری غیرطبیعی و مادرزادی در خط میانی کام است که زبان کوچک، نرم کام و سخت کام را در بر می گیرد و ممکن است با شکاف لب همراه باشد یا نباشد. در این حالت بدلیل بوجود نیامدن یا رشد ناقص سقف دهان، فضای دهان و بینی با هم مخلوط شده و حتی گاهی می توان از درون دهان فضای داخل بینی را دید.

شیوع: 3% نوزادان با انواع مختلفی از بد شکلی‌های مادرزادی بدنیا می‌آیند. بروز شکاف کام بطور متوسط، یک کودک در هر 700  تولد زنده برآورد شده است. شکاف کام تمایل نژادی جالبی نشان می‌دهد بطوریکه در سیاه‌پوستان کمتر و در آسیائی‌ها بیشتر است. پسران بیشتر از دختران(با نسبت3به2) مبتلا می‌شوند. از طرفی 5% از کودکان مبتلا به شکاف کام همراه با سندرم مادرزادی خاصی بدنیا می‌آیند. کودکان مبتلا به شکاف‌های دهانی20 برابر بیشتر از کودکان طبیعی احتمال ابتلا به ناهنجاری‌های مادرزادی دیگر را دارند. 10% این جمعیت مبتلا به بیماریهای قلبی مادرزادی ، 10% درجاتی از عقب ماندگی ذهنی و حدود 14% ناتوانی های یادگیری دارند.

انواع شکاف لب و کام: بر اساس سیستم طبقه بندی مرکز شکاف کام آیوا(Iowa)، شکافهای لب و کام به پنج گروه تقسیم می شوند:

 1. شکاف لب به تنهایی، یک طرفه و دو طرفه، جزئی و کامل
 2. شکاف لب و قوس دندانی، یک طرفه و دو طرفه، جزئی و کامل
 3. شکاف کام تنها، شکاف زیر مخاطی، جزئی و کامل
 4. شکاف کامل لب، قوس دندانی و کامی، یک طرفه و دو طرفه
 5. شکل های ترکیبی شکاف لب و کام که ممکن است ترکیبی از شکاف های کامل و جزئی باشد. 

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
معرفی کتاب نویسنده: آرش اقدم - ۱۳٩۳/۸/٢٦

نام کتاب: اصول و فنون مشاوره در درمان لکنت

گرداوری و تالیف: سعید متشکری - آرش یوسف اقدم

ناشر: پایگاه فرهنگ

این کتاب مجموعه ایست که به آشنایی بیشتر گفتاردرمانگران با کاربرد مشاوره و روانشناسی در درمان اختلالات گفتار و زبان بویِژه لکنت کمک میکند و روانشناسان نیز با مطالعه آن ارتباط معناداری با اختلالات گفتار و زبان و گفتاردرمانی برقرار می‌کنند.

آسیب شناسان گفتار و زبان چه بخواهند یا نخواهند درگیر رابطه مشاوره-گونه با کلیه مراجعان خود می شوند. بدیهی است دانستن گوشه ای از علم مشاوره برای هرکسی که وارد چنین رابطه ای می شود الزامی ست.

البته شایسته است بدلیل نقش تاثیرگذاری که مشاوره در کلیه روابط درمانی گفتاردرمانگران دارد بطور کلی کاربرد مشاوره و روانشناسی در آسیب شناسی گفتار و زبان مورد مطالعه قرار گیرد.با وجود این، بدلیل پیچیدگی ها و ابعاد برجسته و ملموس تر لکنت و نیز مشخصتر و عینی تربودن کاربرد مشاوره در آن،این کتاب به کاربرد مشاوره در لکنت اختصاص داده شده است.

این کتاب حاصل همکاری و زحمات چندساله آقای سعید متشکری -روانشناس- و آقای آرش اقدم-گفتاردرمانگر- میباشد.

 

  نظرات ()
لکنت نویسنده: آرش اقدم - ۱۳٩۳/۸/٢٦

لکنت سلیس بودن و روانی گفتار را به هم می ریزد. معمولا در دوران کودکی شروع می شود و گاهی تا پایان عمر ادامه می یابد.

دو نفر از هر پنج کودک زیر هفت سال سندرم لکنت رشدی را تجربه می کنند و ناروانی هایی فراتر از آنچه بتوان حکم به طبیعی بودن آن داد نشان می دهند.

 لکنت با مشکل در تولید صداهای گفتاری مشخص می شود که به آنها ناروانی هم گفته می شود و بیشتر آنها عبارتند از:

تکرار صداها یا کلمات،کشیده گفتن کلمات،بروز وقفه در حین گفتارکه شبیه قفل شدن دهان است،بروز حرکات اضافه در صورت و سایر قسمت های بدن.

لکنت در بسیاری موارد باعث بروز مشکلاتی در انجام فعالیت های روزمره می شود بعضی افراد فقط در موقعیت های خاصی مثل صحبت با تلفن یا صحبت در جمع مشکل دارند که باعث می شود فرد از روبرو شدن با افراد پرهیز کند.

درمان لکنت بیشتر به شیوه رفتاری است و آسیب شناس گفتار و زبان به کسانی که لکنت می کنند شیوه های کنترل میزان ناروانی ها را یاد می دهند.

لکنت اصولا پس از درمان اولیه عود می کند و پیگیری جلسات گفتاردرمانی تا مدتی لازم می باشد.

  نظرات ()
مراحل تولید گفتار نویسنده: آرش اقدم - ۱۳٩۳/۸/٢٥

 

 

گفتار یکی از فرایندهای ارتباطی میان انسانهاست برای ایجاد ارتباط گفتاری لازم است، اندامهایی از قبیل دستگاه تنفس، حنجره، حلق، زبان و دهان در هماهنگی باهم فعالیت کنند تا فرد بتواند اصوات و آواها را ایجاد کند گفتار عادی انسان از طریق هوای درون ریه ها و فشار ریوی ایجاد می شود و خالق اصوات، تارهای صوتی حنجره است که سپس توسط دستگاه صوتی به حروف بی صدا تبدیل میشود.

 

 

  نظرات ()
مراجعین گفتاردرمانی چه کسانی هستند؟ نویسنده: آرش اقدم - ۱۳٩۳/۸/٢٥

 

آسیب های گفتار متنوع هستند و افراد با مشکلات متنوعی به گفتاردرمانی مراجعه می‌کنند از قبیل:

 1. تاخیر در رشد گفتار و زبان که بیشترین مراجع را به خود اختصاص داده است و در این مورد، کودک به دلایل مختلفی با تاخیر در گفتار مواجه است
 2. زبان پریشی یا آفازی که بر اثر ضایعات مغزی ممکن است به وجود آید.
 3. گرفتگی صدا که مراجعینی هستند که به علت استفاده نادرست از حنجره خود باعث ایجاد صدمه به تارهای صوتی شده اند مثلا معلمان ، مداحان ، خوانندگان و ....
 4. لکنت، به تکرار یا کشش غیرعادی صداها در حین صحبت لکنت می گویند.
 5. کودکان با شکاف لب و کام
 6. اختلالات تولیدی که به بد تلفظ کردن گفته می شود.مثلا گفتن "تتاب" به جای "کتاب".
 7. اختلال در خواندن یا دیسلکسی که اصولا کودکانی هستند که بدلیل مشکلات خاص در یادگیری مهارتهای خواندن با وجود سلامت بینایی و شنوایی در خواندن و نوشتن مشکل دارند.
 8. اختلال در بلع، مشکل شایع میان سالخوردگان و افراد مبتلا به سکته است که بصورت طولانی شدن زمان خوردن یا باقی ماندن غذا در دهان و سرفه مکرر در حین خوردن میباشد.
  نظرات ()
گفتار درمانگر کیست؟ نویسنده: آرش اقدم - ۱۳٩۳/۸/٢٥

 

علم ارزیابی تشخیص و درمان هر نوع اختلال مربوط به گفتن و درک گفته‌های دیگران را گفتاردرمانی میگویند؛ براین اساس گفتاردرمانگر یا همان آسیب شناس گفتار، متخصصی است که زمینه ارتباطات انسانی و اختلالات آن مطالعه و کار می‌کند و کسی است که اختلالات گفتار،زبان و بلع را در کلیه سنین ارزیابی، مطالعه و آسیب مربوطه را درمان می‌کند که البته طول و نحوه درمان متفاوت است.

هرگونه ایراد در نحوه گفتار و یا درک گفتار دیگران موجب اختلال در برقراری ارتباط و روابط اجتماعی شخص می گردد که در نهایت ممکن است به ایجاد صدمات روحی و روانی منجر شود. پس در بیان ساده اگر متوجه شدید که نحوه بیان کلمات و صحبت کردن فرزند شما؛ توجه شنونده را به خود جلب یا محتوای کلام او دچار نابسامانی است، فرزندتان مشکوک به نوعی از اختلالات گفتاری می باشد.

 

 

  نظرات ()
« مطالب جدیدتر
مطالب اخیر معرفی ضایعات پیش سرطانی حنجره علایم مشکلات حنجره و تارهای صوتی "مصاحبه درباره ادعای درمان قطعی لکنت" "کشف درمان قطعی لکنت "از ادعا تا واقعیت درمان مشکلات حنجره و تارهای صوتی انواع آسیبهای حنجره‌ای وقتی زبان میگیرد مراحل رشد گفتار(سه سالگی تا شش سالگی) مراحل رشد گفتار(12 ماهگی تا سه سالگی)
دوستان من نوبت دهی انلاین گفتاردرمانی بیمارستان ابن سینا انتشارات محسنی پرتال زیگور طراح قالب